دسامبر 7, 2021
اختلال شخصیت خودشیفته

اختلال شخصیت خودشیفته

اختلال شخصیت خودشیفته چیست؟

اختلال شخصیت خودشیفته یکی از اختلالات مربوط به دسته نمایشی است و فرد مبتلا خودش را بسیار فرد مهم و بزرگی تصور می کند. و به شیوه اغراق آمیز احساس توانمندی و خود بزرگ بینی و لیاقت دارد. به شدت خود را برتر از دیگران می‌بینند و با تحکم و تکبر با دیگران برخورد می‌کنند و از دیگران انتظار احترام و تحسین دائم خود را دارند و زمانی که اطرافیان یا حتی خودشان نتوانند انتظارت بیش از حد و غیر ممکن را بر آورده کنند معمولا دچار افسردگی می‌شوند.

شیوع اختلال شخصیت خودشیفته

طبق بررسی‌های که انجام شده نرخ شیوع این اختلال بین دو تا شانزده درصد جمعیت بالینی و کمتر از یک درصد کل جمعیت است، این اختلال بین مردان شیوع بیشتری دارد.

ریسک ابتلا به این اختلال در افرادی که یکی از والدینشان به این بیماری مبتلا است بیشتر از سایر افراد است، زیر این والدین هم احساس غیر واقع‌بینانه در تمامی جنبه‌های زندگی مانند قدرت، خود بزرگ بینی، باهوش بودن، زیبا بودن و … در فرزند خود ایجاد می‌کنند.

محققین بر این باور هستند که تعداد افراد مبتلا به این بیماری رو به افزایش است.

اختلال شخصیت خودشیفته

اختلال شخصیت خودشیفته

نشانه‌های اختلال شخصیت خودبزرگ بین

این افراد احساس خودبزرگ‌بینی دارند و خود را انسان مهمی فرض می‌پندارند
تصور می‌کنند شخص منحصربه‌فردی هستند و دیگران با به شیوه ویژه‌ای با آنها رفتار کنند
احساس استحقاق و برتری در آنها چشمگیر است
انتقاد را برنمی‌تابند و از اینکه هر کسی از آنها انتقاد کند آنها را عصبانی می‌کند
فقط خود را قبول دارند و دائم به دنبال به‌دست آوردن ثروت و شهرت هستند
روابطشان شکننده است زیرا حاضر نیستند طبق قواعد مرسوم رفتار کنند
رفتار استثمار گونه دارند
اعتمادبه‌نفس آنها شکننده است
مستعد افسردگی هستند
دارای مشکلات بین فردی هستند
مشکلات در محیط کار یا تحصیل
حق‌به‌جانب هستند
مشغول خیال بافی درباره موفقیت و قدرت هستند
نمی‌توانند همدلی از خود نشان دهند و اگر چنین رفتاری داشته باشند ظاهری و برای رسیدن به مقاصدشان است.

دلایل بروز اختلال شخصیت خودشیفته

هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نشده ولی محققین عوامل متعدد را در ابتلای افراد به این اختلال مؤثر می‌دانند مانند ژنتیک یا عوامل زیست محیطی. همچنین محققین در بخش خاکستری مغز افراد خودشیفته که مربوط به همدلی و روابط عاطفی و … نوعی ناسازگاری مشاهده کردند.

یکی دیگر از عوامل مؤثر تربیت اشتباه والدین است، عدم اطلاع والدین از تربیت درست و صحیح می‌تواند فرد را در بزرگسالی مستعد ابتلا به این اختلال می‌کند.

  • تنبیه و پاداش افراطی
  • وابستگی بیش از اندازه به والدین
  • بیش از حد از سمت والدین و خانواده مورد تعریف و تمجید قرار گرفتن
  • آزار و اذیت شدیدی را در دوران کودکی تحمل کردن

تشخیص اختلالات خودشیفته

برای تشخیص این اختلال شخصیتی هیچ تجهیزات پزشکی – آزمایشگاهی وجود ندارد بلکه درمانگر و متخصص با توجه پرسشنامه‌ای که بیمار به آن پاسخ داده و بررسی اینکه فرد تا چه اندازه نیازمند توجه و قدرت است می‌تواند به وجود این اختلال در فرد پی ببرد.

این اختلالات الگوهای رفتاری و فکری که ریشه در دوران کودکی دارد هستند، این نوع رفتار می‌تواند حتی پیش از 8 سالگی بروز کند. این افراد در درک این مسئله مشکل دارند عاجزند و به همین دلیل نیز برای درمان خود اقدام نمی‌کنند.

در مطالعاتی که اخیرا انجام شده بسیاری خیلی راحت به خودشیفته بودن را بیان می‌کنند. محققان معتقدند به این دلیل که آنها به خودشیفته بودن خود افتخار می‌کنند و آن را به هیچ وجه یک نقص یا بیماری نمی‌دانند. بهتر است برای تشخیص این اختلال به سراغ یک روانشناس در شیراز بروید.

اعتیاد به الکل و خودشیفتگی

یکی از ویژگی های افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته این است که باورهای خود بزرگ بینانه و رفتار خود پسندانه و پر افاده دارند. همچنین افرادی که از اعتیاد به الکل به ستوه آمده اند، ممکن است رفتارهای یکسانی از خود نشان دهند، چرا که اعتیاد به الکل و اختلال شخصیت خود شیفته بیشتر اوقات همزمان با هم اتفاق می افتد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *