ژانویه 29, 2022
درمان اختلالات دو قطبی

درمان اختلالات دو قطبی

درمان اختلالات دو قطبی

درمان اختلالات دو قطبی. اختلال دوقطبی یا دوقطبی شیدایی- افسردگی ، یک اختلال روانی است که موجب تغییرات شدید در خلق و خوی فرد می شود. شاید همه شما تاکنون دوره هایی از ناامیدی و یا سرخوشی را در زندگی خود و یا اطرافیان خود تجربه کرده باشید. برای مثال شاید شما در روزهای آفتابی شاداب تر از روزهای ابری و بارانی به نظر برسید.

با توجه به شرایط و روحیات هر فرد، قسمتی از تغییرات خلق و خود امری طبیعی است. اما گاهی این تغییرات به قدری شدید است که از حالت عادی خارج شده و به نوعی اختلال تبدیل می شود. اما به راستی اختلال دوقطبی چیست و بروز چه نشانه هایی موجب می شود تا شما به وجود یک اختلال پی ببرید.

همان طور که از نام آن پیداست، اختلال دوقطبی موجب بروز دوره های رفتاری متفاوت در فرد می شود. دوره شیدایی و دوره افسردگی. دوره شیدایی زمانی است که فرد خلق وخوی بسیار فعالی دارد و دوره افسردگی زمانی است که فرد به شدت آرام و افسرده به نظر می رسد. افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است در مدیریت رفتارهای روزانه خود در مدرسه و یا محل کار و هم چنین حفظ روابط عاطفی خود مشکل داشته باشند.

درمان اختلالات دو قطبی

درمان اختلالات دو قطبی

متوسط سن شروع این بیماری حدود 25 سال و شیوع آن میان زنان و مردان تقریبا یکسان است، با اینکه اکثر افراد دارای این اختلال جوان هستند اما این امکان وجود دارد که شاهد بروز اختلال دو قطبی در کودکان نیز باشیم.

نکته مهم در این بیماری شناسایی به موقع و درمان آن است زیرا در صورت عدم اقدام به موقع، علائم بیماری شدیدتر می شود. در حال حاضر درمان قطعی برای این اختلال وجود ندارد اما افرادی که دچار این اختلال هستند می توانند با درک این مساله که اختلال دوقطبی چیست و هم چنین استفاده از برخی از روش های درمانی، علائم بیماری خود را کنترل کنند. برای شناسایی این بیماری بهتر است که به یک روانشناس مراجعه کنید.

انواع اختلال دوقطبی چیست؟

اختلال دوقطبی نوع اول: این اختلال شامل دوره شیدایی (مانیا) است که حداقل 7 روز به طول می انجامد و یا علائم تکرارشونده شیدایی به قدری شدید باشد که فرد نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. در این نوع اختلال ممکن است فرد قبل از دوره شیدایی دوره افسردگی را نیز تجربه کرده باشد. در برخی موارد شدت شیدایی موجب از هم گسیختگی روانی فرد می شود.

اختلال دوقطبی نوع دوم: در این نوع اختلال فرد حداقل یک دوره افسردگی و یک دوره نیمه- شیدایی (هایپومانیا) را تجربه می کند.

اختلال دوقطبی دوره ای یا سیکلوتیمیا: علائم این نوع از اختلال دو قطبی، شامل بروز دوره ای علائم افسردگی و نیمه شیدایی است. این علائم کوتاه مدت تر و ضعیف از اختلال دوقطبی نوع اول و یا اختلال دوقطبی نوع دوم هستند.

علائم افراد دارای دوقطبی شیدایی چیست؟

 1. احساس خوشحالی و هیجان شدیدی دارند حتی زمانیکه که اوضاع به خوبی پیش نمی رود.
 2. سرشار از ایده های هیجان انگیز و جدید هستند.
 3. سریع از ایده ای به ایده دیگر تغییر موضع می دهند.
 4. صداهایی که افراد دیگر قادر به شنیدن آن نیستند را می شنوند.
 5. سریع تر از حالت معمول نسبت به موضوعات تحریک می شوند و واکنش نشان می دهند.
 6. سریع صحبت می کنند و مدام از موضوعی به موضوع دیگر می پرند.
 7. سریع فکر می کنند.
 8. فکر می کنند که قادر به انجام هر کاری هستند.
 9. احساس عجیب بودن می کنند.
 10. به راحتی پریشان می شوند و تمرکز کردن برای آن ها سخت است.
 11. واقعا قادر نیستند و یا احساس می کنند که نمی توانند بخوابند.
 12. تصوری فراتر از واقعیت در مورد خود و عملکرد خود دارند.
 13. تصمیم های ناگهانی می گیرند که می تواند عواقب سنگینی داشته باشد. (برای مثال : قمار کردن، روابط جنسی نامتعارف، تجارت های غیر معقول و ..)

روش ها و راهکارهای درمان اختلالات دو قطبی چیست؟

باید عنوان نمود که این نوع اختلال می تواند علاوه بر تحت شعاع قرار دادن زندگی فرد، پیامدها و عواقب زیادی را برای فرد مبتلا با خود به همراه داشته باشد. برای درمان افسردگی شیدایی، در حال حاضر روش های متعدد و مختلفی در دسترس افراد و درمانگران قرار دارد.

لازم به ذکر است که اقدام سریع تر برای درمان این اختلال، سبب کوتاه تر شدن سیکل درمانی و به تبع آن، نتیجه گیری مطلوب تر و بهتر می شود. یکی از روش های درمان این اختلال دارو درمانی می باشد، اما باید اشاره کرد که دارو درمانی به تنهایی برای درمان آن پاسخگو نمی باشد.

باید اذعان نمود که ترکیب روان درمانی و دارو درمانی، از روش های تاثیر گذار و مؤثر برای درمان این اختلال محسوب می شود. در روش دارو درمانی و به سبب کاهش علائم و نشانه های اختلال دوقطبی، غالباً داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی و داروهای تثبیت کننده خلق مورد استفاده قرار می گیرند و از دیگر روش های درمان این اختلال می توان به روان درمانی اشاره نمود.

در این روش درمانی، به افراد دارای این اختلال و به منظور از بین بردن علائم اختلال، تمرین ها و روش های مؤثری ارائه می گردد. روان درمانی با استفاده از آموزش های حل مسئله، درصدد فرا گرفتن عادات خود مراقبتی و انعطاف پذیری در افراد بر می آید.

رفتار درمانی شناختی از دیگر روش های مورد استفاده برای درمان اختلال دوقطبی محسوب می شود. در این روش، فرد راهکارهای تاثیر گذار برای مدیریت خلقیات و رفتار خود را به نحو مطلوب فرا می گیرد.  باید ابراز نمود که این روش درمان در فائق آمدن افراد بر افکار و احساسات منفی خود کمک شایانی می نماید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *