ژانویه 29, 2022
لیست مراکز مشاوره تغذیه در شیراز

درمان استرس و اضطراب

درمان استرس و اضطراب

برای درمان استرس و اضطراب باید به مشاوره فردی مراجعه کنید..

استرس چیست؟

استرس را شاید بتوان احساس فشار و کوفتگی ذهنی در نظر گرفت که باعث ناراحتی های جسمی و روحی دانست و معمولا در برابر تغییرات رخ می دهد. خود استرس همواره منفی نیست و استرس برای افراد لازم است. در گذشتگان ما باعث می شد که در فرار از حیوانات درنده دچار استرس می شدیم.

اثراتی که استرس بر ما میگذارد چیست؟

استرس طولانی مدت، بیماری های جسمی و روانی بر روی فرد می گذارد. بدن در مقابل استرس با ترشح هورمون کورتیزول مقابله می کند. ترشح طولانی مدت و زیاد از حد کورتیزول برای سلامت ما عوارض جبران ناپذیری دارد. اختلالاتی در ریتم ضربان قلب، گرفتگی عروق قلبی ، فشار خون بالا و حتی سکته قلبی در پی دارد.

وقتی دچار استرس شده، رگ هایی که به اندام های درونی خون رسانی کرده تنگ تر شده و خون بیشتری به عضلات تنه و دست و پا جریان می یابد و قلب سخت تر کار می کند و باعث افزایش فشار خون و بیماری های قلبی می شود.

تاثیر استرس بر سیستم ایمنی

وقتی دچار استرس می شویم نه تنها از بدن مان بلکه از ذهن مان نیز هزینه می کنیم.به طور کلی استرس در آغاز و تشدید بسیاری از بیماری های روانی نقش عمده دارد. درمان استرس و اضطراب بسیار هزینه بر است.

استرس های دوران کودکی ، استرس در مقابل حوادث وحشتناک و غیرعادی و همچنین استرس مداوم در برابر رویدادهای کوچک تر، هر کدام به نحوی در اختلات خاصی تاثیر گذار هستند.

استرس می تواند باعث بی خوابی شبانه، فکر کردن به خودکشی و گرایش به مصرف سیگار، مواد مخدر و الکل شود.

وقتی مغز دچار استرس است، هنگامی که باید استراحت کند همچنان فعال است و این باعث می شود که فرد نتواند خواب راحت و کافی داشته باشد.

همچنین استرس بر روی عملکرد مغز بخصوص حافظه تاثیر منفی دارد.

شاید واضح ترین تاثیر استرس روی ذهن و مغز تان را هنگام مطالعه و ضعف تمرکز در جریان استرس تجربه کرده باشید.

علاوه بر تاثیر هورمون های استرس روی اشتها، از نظر روانی پاسخی که بسیاری از افراد بعد از استرس به محیط می دهند و آرامش روحی را برایشان در پی دارد، پرخوری می باشد.

از جمله اختلالات روانی که می‌تواند پس از تجربه شدید استرس رخ دهد اختلال استرس پس از سانحه یا همان PTSD می باشد.

که معمولا پس از تجربه یک رویداد غیرعادی و پرتنش مثلا تجربه زلزله، سوء استفاده جنسی و… رخ می دهد.

جالب است بدانید که یکی از اثرات استرس و فشار روانی، بخصوص استرس طولانی مدت، خشم، نا امیدی و افسردگی است. برای درمان استرس و اضطراب باید حتما به مشاوره و کلینیک های مشاوره مراجعه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *