ژانویه 29, 2022
علائم و درمان فوبیا چگونه است؟

علائم و درمان فوبیا چگونه است؟

علائم و درمان فوبیا چگونه است؟

علائم و درمان فوبیا چگونه است؟ فوبیا یا هراس زدگی ترسی است غیرواقعی، شدید و طولانی مدت از یک جسم، شخص، حیوان یا موقعیت. فوبیا نوعی اختلال اضطراب است. شخصی که فوبیا دارد یا سعی می کند از چیزی که ترس ایجاد میکند اجتناب کند یا آن را با اضطراب و پریشانی فراوان تحمل می کند.

بعضی از فوبیاها بسیار خاص و محدود هستند. برای مثال، یک شخص ممکن است فقط از عنکبوت (arachnophobia) یا گربه (ailurophobia) بترسد. در این مورد، شخص با دوری کردن از چیزی که می ترسد، نسبتا بدون اضطراب زندگی می کند. بعضی دیگر از فوبیاها در مکان ها یا موقعیت های گسترده تر دردسرساز می شوند. برای مثال، علائم ترس از ارتفاع (acrophobia) می تواند با نگاه کردن به بیرون از پنجره اداره یا با رانندگی روی پل های مرتفع بروز کنند.

ترس از فضاهای محصور یا تنگناهراسی (claustrophobia) می تواند با سوار شدن به آسانسور یا استفاده از دستشویی کوچک تشدید شود. افرادی که این فوبیاها را دارند ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات چشمگیر در زندگی خود باشند. در موارد شدید، فوبیا ممکن است عامل تعیین کننده اشتغال، محل کار، مسیر رانندگی، فعالیت های اجتماعی و تفریحی، یا محیط خانه شخص باشد.

برای درمان فوبیا می توانید با یک روانپزشک در شیراز یا روانشناس مشورت کنید.

علائم و درمان فوبیا چگونه است؟

علائم و درمان فوبیا چگونه است؟

انواع فوبیا چیست؟

فوبیا سه نوع اصلی دارد:

۱. فوبیا خاص (فوبیا ساده)

در این حالت که رایج ترین شکل فوبیا است، افراد ممکن است از حیوانات خاص (مانند سگ، گربه، عنکبوت، مار)، افراد خاص (همچون دلقک، دندانپزشک، دکتر)؛ محیط های خاص (همچون مکان های تاریک، رعد و برق ها، مکان های بلند)، یا موقعیت های خاص (مانند پرواز با هواپیما، سوار شدن به قطار، قرار گرفتن در یک فضای محصور) بترسند. این شرایط لااقل تا حدودی ژنتیکی (ارثی) هستند و به نظر می رسد در خانواده ها وجود داشته باشند.

فوبیا اجتماعی (اختلال اضطراب اجتماعی)

افراد با فوبیا اجتماعی از موقعیت های اجتماعی که ممکن است در آنها ممکن است تحقیر شده، شرمسار شده یا مورد قضاوت دیگران قرار گیرند می ترسند. آنها خصوصا زمانی مضطرب می شوند که افراد حاضر در آن موقعیت را نمی شناسند.

Agoraphobia (هراس از مکان های باز)

هراس از مکان های باز ترس از قرار گرفتن در مکان های عمومی است که خروج ناگهانی از آنها ممکن است سخت یا خجالت آور باشد. شخص با Agoraphobia ممکن است از رفتن به سینما یا کنسرت یا سفر با اتوبوس یا قطار اجتناب کند. این نوع فوبیا مجزا است زیرا با وحشت زدگی (ترس شدید بعلاوه علائم جسمانی ناراحت کننده هچون لرزه، تپش قلب و عرق کردن) مرتبط است.

علائم فوبیا چیست؟

علائم جسمی مربوط می تواند شامل:

 • ضربان یا تپش قلب
 • تنگی نفس
 • تکلم سریع و یا ناتوانی در تلکم
 • خشکی دهان
 • مشکلات معده
 • حالت تهوع
 • فشار خون بالا
 • گر گرفتگی یا لرز
 • درد یا گرفتگی قفسه سینه
 • احساس خفگی
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • تعریق زیاد
 • تنفس غیرطبیعی
 • داشتن دلشوره
 • سوزن سوزن شدن بدن
 • سر درد

علل اختلال فوبیا چیست؟

علت اصلی اختلال فوبیا ناشناخته است. با این وجود موارد زیر را می توان از دلایل احتمالی این اختلال برشمرد:

عوامل ژنتیکی: افرادی که خویشاوندان نزدیکشان دچار اختلال اضطرابی هستند در معرض خطر ابتلا به فوبیا قرار دارند.
حوادث دردناک: حوادث دردناک مثل غرق شدن، سقوط از بلندی و غیره می توانند در به وجود آمدن اختلال فوبیا نقش داشته باشند.
قرار گرفتن در فضاهای محدود و ارتفاعات بلند: آسانسور، اتاق تاریک، آسمان خراشها، پل
گزش حیوانات: گزش حیوانات یا حشرات همگی می تواند منبع ایجاد اختلال فوبیا باشد.
افراد مضطرب: افرادی که مدام نگران سلامتی شان هستند و دارای شرایط خاص پزشکی هستند، اغلب فوبیا دارند.
مصرف مواد: سوء مصرف مواد و افسردگی نیز با فوبیا ارتباط نزدیکی دارد.
تغییر در عملکرد مغز: تغییراتی که در مغز و عملکرد های مربوط با آن به وجود می آید هم می تواند در زمینه به وجود آمدن فوبیا نقش داشته باشد.

درمان فوبیا چگونه است؟

فوبیا قابل درمان است و افرادی که به آن مبتلا هستند، از اختلال خود آگاه هستند. صحبت با روانشناس یا روانپزشک اولین قدم مفید در درمان فوبیا است.

در صورتی که فوبیا باعث بروز مشکلات جدی نشود و افراد مبتلا بدانند که با اجتناب از منبع ترس می توانند از این مشکل رها شوند، مسلما به دنبال درمان نخواهند رفت. ولی اجتناب از برخی موقعیتهای محرک (مثلا اجتناب از سوار آسانسور شدن یا صحبت در جمع) همیشه امکان پذیر نیست. در این صورت، مراجعه به یک متخصص بهداشت روان می تواند اولین قدم برای بهبودی باشد.

اکثر فوبیا ها با به کارگیری درمان مناسب قابل بهبودی هستند. اما درمان واحدی وجود ندارد، بلکه برای هر فرد، ممکن است یک شیوه درمانی مفید باشد. روانپزشک یا روانشناس ممکن است رفتار درمانی شناختی، دارو یا ترکیبی از هر دو را توصیه کند. هدف از درمان این است که علائم ترس و اضطراب را کاهش دهد و به افراد کمک کند تا واکنشهای خود را نسبت به منبع فوبیا کنترل کنند.

در این مقاله در مورد علائم و نحوه درمان فوبیا اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار داده ایم.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *